top of page

MOJE PODEJŚCIE (CO MNIE WYRÓŻNIA):

Witam, nazywam się Jarosław Malinowski. Specjalizuję się w nowatorskich metodach kształcenia słuchu muzycznego polegających na wirtualnych wzorach do nauki. Poniżej dwa przykłady ich zastosowania, w których najpierw pokazany jest wzór na którym dziecko się uczyło, a po nim finalne wykonanie utworu:

Obie piosenki reprezentują początkowy etap nauczania śpiewu, w którym melodia oparta jest tylko na dwóch podstawowych dźwiękach solfeżu. W Polsce nie ma wzorów wokalnych z tego poziomu,  zatem z konieczności są one angielskojęzyczne. Ponadto taki wzór musi spełniać cały szereg kryteriów, przede wszystkim powinien być wykonany bez żadnego akompaniamentu, co umożliwia łatwe dzielenie go na krótsze fragmenty (bo utworu nie uczymy od razu w całości). Może być także zaśpiewany z podkładem, co będzie dobre do prezentacji piosenki oraz jej wstępnego osłuchania. Pozostałe kryteria wzoru wokalnego są następujące:

  • właściwa dla dziecka skala głosu (odpowiednik żeńskiego sopranu);

  • perfekcyjna czystość intonacyjna;

  • nienaganna emisja głosu;

  • odpowiednio wolne tempo;

  • branie oddechów powinno być wyraźnie słyszalne;

  • wzór powinien był połączony z obrazem ilustrującym temat piosenki.

Aktualnie mam już komplet uczniów.

Można się zapisywać na listę rezerwową

na rok szkolny 2024/25.

MIEJSCA ZAJĘĆ:

CAŁY ŚWIAT

Przesłuchania i lekcje online

KLUB OSIEDLOWY GAJ

Białystok, ul. Gajowa 68/1

FUNDACJA METAMORFOZA

Białystok, ul. Armii Krajowej 11 lok. 6

Zasadnicza kwestia, którą muszę tu jeszcze wyjaśnić, to sposób śpiewania dzieci, z jakim spotykamy się na co dzień. Przeważnie nie jest to żaden śpiew, tylko rytmiczne skandowanie tekstu podniesionym głosem - nie ma to nic wspólnego z umuzykalnianiem. Dlatego poniżej zamieszczam kilka przykładów poprawnego brzmienia głosu dziecka w wieku wczesnoszkolnym:

Dom ze snu.mp3
00:00 / 01:23
Jesień w ogrodzie.mp3
00:00 / 01:41
Wielka wyprawa.mp3
00:00 / 01:17
Podajmy sobie ręce.mp3
00:00 / 01:50

Jak słychać w powyższych nagraniach, dzieci brzmią raczej cicho, delikatnie i w wysokim rejestrze głosu. I tak właśnie powinny śpiewać, by jak najlepiej rozwinąć swój głos w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Czas na śpiew w niskim rejestrze umożliwiającym większą siłę głosu, przychodzi w latach późniejszych.

bottom of page